Systane - krople do oczu

Zespół suchego oka

Jest to schorzenie, na które cierpi coraz więcej osób, ponieważ oprócz indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych powodem tej choroby może być sposób w jaki żyjemy na co dzień.

Choroba polega na zbyt małej ilości wydzielanych w oku łez, lub na zaburzeniach w prawidłowym funkcjonowaniu filmu łzowego. Film łzowy to pokrywająca powierzchnię gałki ocznej cieniutka substancja, która zbudowana jest z trzech warstw :

  • pierwsza (wewnętrzna – śluzowa), najbliższa oku, sprawia, że łzy przylegają do powierzchni oka;
  • druga (środkowa – wodnista), zaopatruje w tlen, odżywia, nawilża i chroni oko przed zakażeniem z zewnątrz;
  • trzecia (zewnętrzna – tłuszczowa), smaruje, natłuszcza, zmniejsza tarcie i chroni przed zbyt dużym odparowaniem wody z łez.

Jeżeli wszystkie warstwy filmu łzowego działają właściwie, to nasze oczy są prawidłowo nawilżone, odżywione i zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Jeżeli jednak któraś z nich funkcjonuje nieprawidłowo, łez jest za mało, lub mają niewłaściwy skład, to zaczynamy odczuwać dyskomfort na co dzień.
Objawy zespołu suchego oka zauważymy od razu, ponieważ jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, którą odczuwamy przy mruganiu powiekami, i która nasila się stopniowo w ciągu dnia:

  • uczucie piasku, czegoś obcego pod powiekami;
  • uczucie ciągłego podrażnienia, pieczenia, swędzenia, kłucia oczu;
  • zamglenie obrazu lub podwójne widzenie;
  • zaczerwienienie, łzawienie i ogólne zmęczenie oczu;
  • obrzęk powiek i czasem wydzielina w kącikach;
  • nadwrażliwość na światło;

 

Wśród przyczyn występują te, które związane są z naszym zdrowiem:

  • przewlekłe choroby (nowotwory, tarczyca, cukrzyca, trądzik, łojotok, zanik gruczołu łzowego, powikłania po zabiegach chirurgicznych oczu);
  • stosowanie niektórych leków (antyalergiczne, antykoncepcyjne, uspokajające, nasenne);
  • zmiany hormonalne okresu przekwitania, związane z długotrwałym stresem;

 

oraz te, które związane są z trybem naszego życia:

  • nadmierne „używanie” oczu (wielogodzinna praca przy komputerze, długotrwałe czytanie, zbyt długie oglądanie telewizji, jazda samochodem+ klimatyzacja);
  • powikłania związane z noszeniem soczewek kontaktowych;
  • przebywanie w niekorzystnym środowisku ( klimatyzacja, suche lub nasycone chemią powietrze, zadymienie, zakurzenie, złe oświetlenie, silne słońce + silny wiatr);

W zbliżającym się okresie wyjazdowo-wakacyjnym osoby, które wcześniej nie miały takich problemów z oczami, mogą sezonowo odczuwać dyskomfort – sprzyjają temu długie podróże samochodem, samolotem, pociągiem, w klimatyzowanych, nasłonecznionych, niewielkich pomieszczeniach, oraz wielogodzinne plażowanie typu: „słońce + wiatr”.

 

Aby skuteczne zmniejszyć objawy „suchego oka” warto:

  • dbać o film łzowy na oku, czyli ograniczyć czynniki zwiększające jego parowanie  –  klimatyzacja, „chemia w powietrzu”, dym papierosowy, kurz, pył, silny wiatr, silne słońce, suche powietrze, długotrwałe stosowanie kropli z konserwantami, ustawienie pod odpowiednim kątem ekranu komputera – tak, aby patrzeć spod przymkniętych powiek , bo wówczas powierzchnia parowania jest mniejsza, odpowiednio duża ilość mrugnięć powiekami na minutę (16-20) – im mniej mrugamy, tym oko jest bardziej suche i podrażnione;
  • stosować sztuczne łzy, czyli preparaty, które uzupełnią brakującą ilość łez, nawilżą gałkę oczną i ochronią ją przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, krople, niestety,  nie leczą przyczyn tego schorzenia, ale łagodzą przykre i uciążliwe objawy, przynoszą ulgę podrażnionym, zmęczonym oczom. Działają natychmiast po zakropieniu  przywracając komfort widzenia. Należy wybierać te, które swoim składem najbardziej przypominają łzy, nie zawierają konserwantów (które alergizują) i są łatwe w użyciu. Warto zakropić oczy wcześniej, przed wystąpieniem sytuacji prowokującej objawy suchego oka, czasem warto również zastosować kurację nawilżającym żelem, który aplikuje się tylko na noc, ponieważ pokrywa gałkę oczną grubą warstwą i w dzień utrudniałby  widzenie .

Kondycję naszych oczu może też skutecznie poprawić kuracja preparatami z luteiną, tauryną, oraz odpowiednio skomponowana dieta bogata w kwasy omega-3, witaminy C, E, A , cynk, selen, beta-karoten , wyciąg z czarnej jagody.

oprac.n/podst.dost.m. K.G.