KiełkiKiełki – źródło zdrowia

Jeszcze niedawno nie były zbyt popularne na naszych talerzach i kojarzyły się raczej z daniami z Dalekiego Wschodu. Na szczęście moda na zdrowe jedzenie spowodowała, że kiełki na stałe zagościły w naszych jadłospisach. I bardzo dobrze, dlatego że jest to żywność biofunkcjonalna, czyli taka, która leczy i żywi.

Kiełki to nasiona roślin w fazie kiełkowania, ze względu na olbrzymie skoncentrowanie mikroelementów, witamin, białka, błonnika często określa się je mianem „pokarm życia” lub „dusza roślin”.

Bardzo zdrowe

Kiełki to prawdziwe źródło witamin z grupy A, B, C, D, E K, PP, mikroelementów, soli mineralnych – znajdziemy w nich żelazo, potas, wapń, magnez, siarkę, jod, lit, selen, aminokwasy, dostarczą również kwasów tłuszczowych omega-3 oraz ważnego dla organizmu błonnika. Kiełki mają również mniej kalorii niż same nasiona.

Substancje zawarte w kiełkach pomagają wzmocnić nasz układ odpornościowy, przyśpieszają regenerację organizmu i powrót do zdrowia po chorobie, obniżają poziom „złego” cholesterolu, ułatwiają trawienie pokarmów, którym towarzyszą, są pomocne w zwalczaniu skutków stresu, opóźniają proces starzenia się komórek, korzystnie regulują pracę całego, naszego organizmu. Są nieocenione, szczególnie w okresie wiosennego przesilenia, kiedy potrzebujemy energii i ochoty do życia, kiedy „budzimy się” po zimie.

Bardzo smaczne

Warto wprowadzić kiełki jako stały element codziennej diety nie tylko ze względu na ich wartości zdrowotne ale też dlatego, że idealnie komponują się z tym co jemy i podnoszą smak potraw, dodając im „pazura” i charakteru. Pasują praktycznie do wszystkiego – kanapek, sałatek, twarogów, wszelkich past, dipów, zup, potraw warzywnych i mięsnych duszonych, i z woka, posiekane razem z natką pietruszki, czy inną zieleniną zastępują sól i pieprz w potrawach, zmielone nadają się do „dosmaczenia” farszu (do gołąbków, pierogów, naleśników), czy smakowego masła.

Zawsze dostępne      

Kiełki można bez problemu kupić w dużych i w małych sklepach, są dostępne przez cały rok, trzeba jednak pamiętać aby zawsze dokładnie sprawdzić termin przydatności do spożycia, ponieważ nie jest to produkt do długiego przechowywania. Można je też wyhodować w domu – warto zaangażować do tego dzieci, które na pewno chętnie zjedzą to, co same będą pielęgnować i obserwować jak rośnie i się rozwija. Warto kupić kiełkownicę, jednorazowy wydatek – a zostanie na zawsze, tym bardziej, że kiełki w sklepach nie są tanie. Nasiona i zboża do kiełkowania należy kupować w sklepach ze zdrową żywnością a nie w sklepach nasiennych –  mamy wówczas pewność, że nie ma w nich chemii. Taka domowa plantacja dostarcza nam kiełków na bieżąco, z gwarancją jakości i świeżości.

Smaczne źródła zdrowia

Najbardziej popularne, najchętniej kupowane i najczęściej hodowane to nasiona fasoli Mung, lucerny, soczewicy, rzodkiewki, ciecierzycy, rzeżuchy, soi, słonecznika, siemienia lnianego, brokuła a także ziarna pszenicy i owsa.

-kiełki brokuła –  zawierają sulforafan działający antynowotworowo wielokrotnie silniej niż dorosłe zielone różyczki, wspomagają układ immunologiczny, są pomocne w leczeniu wrzodów żołądka (hamują rozwój bakterii helicobakter pylori);

-kiełki lucerny – odtruwają organizm, obniżają poziom „złego” cholestrolu, mają dużo witaminy A, E, B, oraz żelaza, magnezu, fosforu, ;

-kiełki słonecznika – zawierają fosfor i wapń wzmacniające zęby i kości, dostarczają też magnez, potas, żelazo, oraz witaminę D – szczególnie polecane są dzieciom i osobom zagrożonym osteoporozą;

-kiełki fasoli Mung – źródło łatwo przyswajalnego białka, obniżają poziom „złego” cholsterolu;

-kiełki rzodkiewki – wspomagają leczenie anemii, działają przeciwzapalnie, moczopędnie, oczyszczająco;

-kiełki soczewicy – mają działanie antywirusowe i bakteriobójcze, zawierają kwas foliowy;

-kiełki rzeżuchy – wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi i pobudzenie apetytu, poprawiają pracę nerek i przemianę materii;

-kiełki pszenicy – źródło witaminy C i błonnika;

-kiełki soi – wspomagają pracę układu nerwowego, zapobiegają nadciśnieniu, poprawiają wygląd skóry

 

oprac.n/podst.dost.m. K.G.