seniorka

DOMY OPIEKI DZIENNEJ

– JAK DO SZKOŁY

Od poniedziałku do piątku, odwozisz rano dzieci do przedszkola, szkoły lub na jakieś zajęcia, jedziesz do pracy i zastanawiasz się, co w tym czasie robi twój rodzic – często jest sam w domu i nie ma zbyt wielu obowiązków, ma za to bardzo dużo czasu na rozmyślanie o swojej samotności i nieprzydatności. Jeżeli stan jego zdrowia i finanse pozwalają, to można zapewnić mu inne spędzanie czasu niż siedzenie w czterech ścianach.

OŚRODEK  DZIENNEGO  POBYTU

dla osób starszych – powstają w Polsce coraz częściej  i oferują coraz lepsze warunki pobytu dla seniorów. I tak jak wieziesz dziecko do szkoły lub przedszkola, możesz również zawieźć mamę lub tatę na zajęcia. Odbywają się one od poniedziałku do piątku, można jednak wybrać tylko kilka dni w tygodniu, grupy są niewielkie – kilkuosobowe, zapewnione są posiłki i przede wszystkim czas wypełniony jest zajęciami. Często ośrodek przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych. Oprócz miłego spędzania czasu w towarzystwie osób w podobnym wieku, prowadzone są zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne, usprawniające pamięć, poprawiające ogólną sprawność intelektualną seniora. Najczęściej zapewniona jest też fachowa opieka pielęgnacyjna i atrakcyjne zajęcia w zależności od zainteresowań i umiejętności.
Często zajęcia przeplatane są gimnastyką (pod okiem profesjonalisty). Wiele ośrodków dziennego pobytu daje seniorowi możliwość spędzenia jednego lub dwóch dni na zajęciach za darmo –  na próbę. Warto namówić rodzica do skorzystania z takiej okazji – zawsze jest szansa, że zainteresują go jakieś zajęcia, albo pozna kogoś miłego i zechce wrócić do tego miejsca. Codzienna aktywność fizyczna i umysłowa wpływa bardzo pozytywnie na starszą osobę – ma wypełnione dni, nie nudzi się, jest między ludźmi, ma zadania do odrobienia – lepiej funkcjonuje i lepsza jest jakość jego życia. A dorosłe dziecko ma pewność, że rodzic jest pod dobrą opieką.
autor.n.podst.dost.mat. K.G.

 
autor.n.podst.dost.mat. K.G.