Uniwersytet III wieku

UNIWERSYTET
TRZECIEGO  WIEKU

– TO JEST TO

Uniwersytety Trzeciego Wieku powstają jako odpowiedź na potrzeby dzisiejszych czasów.

Z jednej strony rośnie liczba osób, które nie są aktywne zawodowo, z drugiej, nasza codzienność zmienia się tak szybko, że dorosłemu czasem trudno za nią nadążyć – jednocześnie potrzeby społeczne, kulturalne i edukacyjne są coraz większe. Ważny jest dla nas dostęp do tego, co daje rozwój technologii, Chcemy być „ na bieżąco” –  dlatego nigdy nie powinniśmy przestać się uczyć. Nawet, a może szczególnie wtedy, gdy nie pracujemy już zawodowo.

I dlatego też od lat powstają miejsca edukacji dla dojrzałych studentów –    Uniwersytety Trzeciego Wieku, Akademie Seniora, Akademie Rozwoju Seniora – mają różne nazwy, ale cel zawsze ten sam – propagują ideę ustawicznego kształcenia. Funkcjonują w strukturach wyższych uczelni, mogą być powoływane przez stowarzyszenia, działają m. in. przy domach kultury, bibliotekach, ośrodkach pomocy społecznej, domach pobytu dziennego.

Słuchaczem UTW może zostać każdy senior, który chce aktywnie spędzać wolny czas. Zamiast siedzieć bezczynnie w domu, rozpamiętując brak pracy ,warto skorzystać z zajęć oferowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Programy są bardzo różnorodne, atrakcyjne, tworzone dla seniorów. Dają możliwość ciągłego rozwoju, kształcenia umiejętności już posiadanych, rozwijania nowych, obejmują wiele dziedzin życia, nauka na kursach pomaga odnaleźć się w dzisiejszym świecie, sprostać trudnym wymaganiom codzienności.

Uniwersytety oferują udział w lektoratach językowych, wykładach, kółkach zainteresowań, komputerowych, organizują konferencje naukowe, panele dyskusyjne, spotkania literackie, muzyczne, malarskie, filmowe, wyjazdy do muzeów, kin, teatrów  – zawsze ważna jest też inicjatywa samych zainteresowanych. Każdy zapewne znajdzie coś interesującego dla siebie.

Dzięki takim miejscom osoby starsze mają możliwość aktywnie i twórczo spędzać wolny czas,  w towarzystwie podobnych wiekiem osób, rozwijając swoje zainteresowania, lub ucząc się zupełnie nowych rzeczy. Może się okazać, że nasz rodzic odkryje nagle w sobie zupełnie nieznane talenty – zacznie pisać wspomnienia z młodości, śpiewać w chórze, robić zdjęcia, tworzyć ogrody kwiatowe na balkonach, lub turystyczne trasy rowerowe okolicy.

Najistotniejsze jednak jest to, że ma zajęcie, musi wstać, zadbać o siebie, wyjść do ludzi, aktywnie spędza czas, wchodzi w nowe środowisko, no i zdarzyć się  może, że  zaskoczy wnuczkę pytaniem, czy może dołączyć do grona  znajomych na facebooku .

Warto na bieżąco (najprościej w internecie) śledzić życie uniwersytetów dla seniorów, ponieważ oprócz informacji o cyklicznych zajęciach, wykładach, spotkaniach,  często pojawiają się specjalne oferty darmowych szkoleń – dzięki dotacjom urzędów miast. Niektóre z uniwersytetów mają również kontakty z organizacjami seniorów z zagranicy – wówczas oferta jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

Form aktywizacji starszego pokolenia jest coraz więcej, dlatego warto namówić swojego starszego rodzica by „był na bieżąco z komputerem” – będzie miał wtedy sam miał dostęp do informacji i na pewno znajdzie dla siebie coś interesującego.

 
autor.n.podst.dost.mat. K.G.