Wakacyjna apteczka

ISLA_GINGERPrzed wyjazdem na urlop warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie wakacyjnej apteczki. Jeżeli zażywamy na stałe jakieś leki, to trzeba wybrać się do swojego lekarza po recepty i zrobić wakacyjny zapas.
Aby podróż na urlop nie zamieniła się w koszmar postojów na każdym parkingu, warto wcześniej przygotować i spakować produkty, które ułatwią, umilą i zajmą czas dzieciom w samochodzie a przede wszystkim zapobiegną przykrym niespodziankom i pomogą przetrwać długą drogę – lizaki z witaminami, pastylki lub spray na osłonę śluzówki gardła i nosa przed klimatyzacją, jakiś preparat witaminowy, który wspomoże organizm nie tylko w czasie podróży ale też na miejscu wypoczynku.
Jadąc dłuższy czas samochodem powinniśmy zadbać o oczy, nasłonecznienie i klimatyzacja w małej, zamkniętej przestrzeni mogą spowodować pieczenie, swędzenie, drapanie gałki ocznej i śluzówki – na takie podrażnienia przydadzą się nawilżające krople, które złagodzą dolegliwości i poprawią komfort widzenia + dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
Nikt z nas nie lubi, gdy w czasie urlopu pojawia się ból głowy, brzucha, problemy żołądkowe, „toaletowe”, gdy przytrafi się siniak, stłuczenie, otarcie, bąble, poparzy nas słońce, czy pogryzą komary. Warto więc zabrać ze sobą z domu podstawowe leki :

NA OBJAWY ALERGII

Leki przeciwhistaminowe mają działanie kompleksowe: łagodzą reakcje uczuleniowe takie jak kichanie, wodnista wydzielina z nosa, świąd nosa i podniebienia, pokrzywka, swędząca wysypka, alergiczne zapalenie spojówek. Bardzo przyda się też wapno, które działa antyalergicznie i żel na skórne objawy alergii (zaczerwienienie, bąble, swędzenie) – chłodzi, łagodzi i skraca przykre dolegliwości.

ISLA_MOOS

NA BÓL I GORĄCZKĘ

Jeżeli przytrafi się nam przeziębienie lub grypa warto mieć przy sobie oprócz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych również te, które działają przeciwzapalnie, np. na bazie ibuprofenu – złagodzą bóle gardła, głowy, stawów i mięśni. Przyda się też preparat multiwitaminowy, który kompleksowo podbuduje siły organizmu i pozwoli szybciej zwalczyć chorobę .

NA PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

Nowe miejsca, inne jedzenie, nie zawsze mamy możliwość kontroli tego, co jemy w czasie wakacji – efektem bywają problemy ze strony układu pokarmowego – biegunki, zaparcia, wymioty, odwodnienie organizmu. Dlatego warto mieć ze sobą leki, które usuną te dolegliwości i skrócą nasze wizyty w toalecie. Tabletki, kapsułki, saszetki do zrobienia zawiesiny, czy rozpuszczalne granulki sypane wprost do ust – na każdy wiek są wygodne sposoby podania leku. Konieczne są preparaty probiotyczne, bo dobre bakterie pomagają na dolegliwości pokarmowe i przyspieszą powrót do normy flory bakteryjnej w jelitach.

ISLA_MEDIC

NA URAZY I KONTUZJE

Stłuczenia, siniaki, pęcherze, otarcia, skręcenia to najczęściej występujące kontuzje gdy aktywnie spędzamy wolny czas, dlatego niezbędne wyposażenie apteczki to: zestaw różnej wielkości plastrów (wodoodpornych lub nie), bandaż zwykły i elastyczny, specjalne plastry na pęcherze i otarcia, woda utleniona (klasyczna lub w żelu), gaziki jałowe do dezynfekcji i oczyszczania ran, żel lub maść na siniaki, stłuczenia i obrzmienia chłodząca i zmniejszająca obrzęk, ból, łagodząca stany zapalne skręconych stawów (na bazie arniki górskiej, kasztanowca lub żywokostu).

NA SŁOŃCE PRZED I PO OPALANIU

Należy zaopatrzyć się w preparaty z odpowiednio dobranymi do naszego fototypu filtrami UV chroniące przed promieniowaniem słonecznym i używać ich tak często, jak na opakowaniu radzi producent. U osób o jasnej karnacji oparzenie skóry może się pojawić już po 15 minutach. Skutki dermatologiczne i alergiczne bezmyślnego opalania się bez odpowiedniego zabezpieczenia bywają bardzo przykre i mogą pojawić się dopiero po latach.
Trzeba pamiętać o ochronie ust, które przecież cały czas „są” na słońcu – często używać pomadki z filtrem aby uniknąć opryszczki ale też suchych, popękanych i spierzchniętych warg .
Jeśli jednak słońce nas poparzy i pojawią się przykre dolegliwości skórne, to oprócz sprawdzonych domowych sposobów, takich jak okłady z maślanki, jogurtu, czy mleka warto skorzystać z preparatów
„po opalaniu”( powinny zawierać D-panthenol i alantoinę) – ochłodzą rozgrzaną skórę, dadzą ukojenie, zmniejszą ból i przyspieszą proces dochodzenia skóry do normy.

Komarexy

NA KOMARY, MESZKI I KLESZCZE

Nie wolno również zapomnieć o stadach komarów, meszek i kleszczach czyhających na nas w lesie, nad jeziorem, na plaży. Aby wyjazd był przyjemnością a nie koszmarem opędzania się od owadów koniecznie trzeba zaopatrzyć się w skuteczne środki odstraszające owady (repelenty). Na rynku dostępne są repelenty z substancjami chemicznymi ( DEET, IR3535, ikaradyna ) lub bazujące na składnikach naturalnych (olejkach o cytrusowych aromatach). Wybierając odpowiedni dla siebie repelent trzeba pamiętać aby był bezpieczny i nie podrażniał skóry, oczu, czy śluzówki (szczególnie w przypadku alergików i „wrażliwców skórnych” ). Wybór na rynku jest ogromny, więc na pewno każdy znajdzie preparat odpowiedni dla siebie – ważne by był skuteczny, dawał długotrwałą ochronę przed owadami, był łatwy w użyciu.
Warto mieć też kleszczołapki – specjalne haczyki do bezpiecznego usuwania kleszcza – pozwalają pozbyć się intruza szybko, w całości, bez ściskania jego ciała i można ich wielokrotnie używać.
 
oprac.n/podst.dost.m. K.G.