pomidoryZdrowie w pomidorach

Za co kochamy POMIDORY, bo zawierają dużo witaminy C dzięki temu wzmacniają naszą odporność i przyspieszają gojenie się ran.
Jeden duży pomidor dostarcza 60% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Okrągły pomidor swym wnętrzu posiada również witaminę E, beta-karoten, jest neutralizatorem wolnych rodników. Zawiera witaminy z grupy B, PP i K. Minerałem którego pomidory mają najwięcej jest potas.
Potas ma bardzo korzystne działanie na układ krążenia, obniża ciśnienie krwi. Wszystko to poprzez swoje działanie moczopędne. Kolejny skarb w pomidorze to – Likopen naturalny barwnik, który nadaje pomidorom ich czerwoną barwę. Jest przeciwutleniaczem , który zapobiega zawałom serca i chorobom krążeniowym, hamuje proces zwyrodnienia plamki żółtej oraz przeciwdziała nowotworowi prostaty.

Pomidor – skarb wśród zdrowych warzyw

Podsumowując , POMIDORY to skarby wśród zdrowych warzyw . Mają tak szerokie spectrum działania.
Piękny kolor i zapach, kiedy zerwiemy go prosto z krzaka, każdy pomidor ma mnóstwo witamin i pierwiastków mineralnych. Zawiera przeciwutleniacze, chroniące skórę przed wolnymi rodnikami jednocześnie zapobiegając procesom szybkiego starzenia się tkanek. . Są niskokaloryczne, dzięki temu dostępne dla wszystkich osób
i tych na diecie. Można je stosować różnorodnie w zupach, w sałatce czy w przetworach, dodają smaku i zawsze smakują równie wyśmienicie.
Pomidory są również używane w kosmetykach. Rozjaśniają przebarwienia i łagodzą zmiany trądzikowe.
Jedyna wadą jest to, że mogą uczulać. Jak wiadomo alergeny mogą wywołać rozszerzenie naczyń krwionośnych , opuchliznę, lub często objawy miejscowe czyli np. pokrzywkę. Warto zanim zaczniesz je stosować, sprawdzić czy nie jesteś na nie uczulona.
 
autor.n.podst.dost.mat. K.G.