Emeryt

DPS ?

– MOŻE JESZCZE NIE

Twój starszy rodzic ciągle twierdzi, że radzi sobie dobrze a jednocześnie skrzętnie ukrywa trudne fakty i sytuacje ze swojego życia, które ewidentnie świadczą, że jest inaczej. Ty z kolei zauważasz coraz więcej symptomów sugerujących, że będzie potrzebna pomoc i opieka dla rodzica. Czy od razu konieczny jest PDS – Dom Pomocy Społecznej?Zapewne jeszcze nie.
Codzienne życie dorosłych dzieci, zobowiązania w pracy, opieka nad swoimi dziećmi, często uniemożliwiają sprawowanie stałej opieki nad rodzicem.
Nawet jeżeli bardzo się starasz, często wpadasz do mamy, czy taty, organizujesz dyżury wnuków, to nie zapewnisz rodzicowi pełnej opieki, a sobie spokoju, że wszystko u niego dobrze.
Trudny temat starości i opieki dla seniorów powinien być obecny w sposób naturalny w rodzinnych rozmowach.
Przy okazji oglądanego filmu, przeczytanej książki, opowieści o życiu sąsiadów, wiadomości w telewizji można nawiązywać do tego problemu. Wspólnie przeczytać artykuł z gazety, pokazać dyskusję w internecie – starać się „wciągnąć” rodzica w rozmowę, powolutku, krok po kroku, pokazywać, że w dzisiejszym świecie stosunek do DPS jest inny niż dawniej. Takie rozmowy nie mogą być nachalne i regularne bo rodzic poczuje się osaczony – musimy wyczuć: kiedy, co i w jaki sposób zaproponować.
Nie od razu konieczny jest DPS –Dom Pomocy Społecznej. Na początku można zaproponować rodzicowi pomoc innego rodzaju – dziś coraz więcej jest na rynku agencji specjalizujących się w opiece dla osób starszych.
W zależności od potrzeb i możliwości można zatrudnić opiekunkę dochodzącą – pojawia się kilka razy w tygodniu, na kilka godzin (szczegółowe grafiki dni i godzin ustala się indywidualnie) pomaga w codziennych czynnościach, załatwia drobne zakupy. Najważniejsze jest jednak wspólne spędzanie czasu.
Opieka za możliwość zamieszkania – przy takiej formie opiekunka ma swoją pracę, ale nie we wszystkie dni i nie w pełnym wymiarze godzin – wiemy jednak, że całe popołudnia i noce jest z rodzicem. Opiekunka na 24 godziny – z zakwaterowaniem, całodobową opieką pielęgnacyjną i prowadzeniem domu.
Dwie opiekunki na 24 godziny – dwie osoby, które pracują w różnych układach czasowych (po 7 lub 14 dni).
Takie formy pomocy i opieki zależne są od możliwości finansowych rodzica, jego dorosłych dzieci i całej rodziny, która czuje się odpowiedzialna za losy bliskich. Opiekunka, która zaczyna pojawiać się w domu rodzica, najpierw na godziny a potem coraz częściej, już samą swoją obecnością daje poczucie bezpieczeństwa i opieki. Po stronie dorosłego dziecka jest oczywiście dyskretna, ale stała kontrola relacji senior – opiekun. Wprowadzanie nowej, obcej osoby w świat rodzica powinno odbywać się stopniowo i koniecznie za zgodą rodzica.

 
autor.n.podst.dost.mat. K.G.