Ananas
– sprzymierzeniec odchudzania

Ananas

Ananas – historia

Kupcy po odkryciu ananasa przez Krzysztofa Kolumba na Karaibach w XV wieku nazwali go pineapple, czyli jabłko o wyglądzie sosny (pine – sosna, apple – jabłko). Tubylcy zza oceanu uprawiali go długo zanim poznały się na nim europejskie podniebienia.
Na polskim gruncie modę na ananasa zaszczepił podkomorzy Stanisław Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta, który w szklarniach warszawskich ogrodów Frascati uzyskiwał nawet 5 tys. sztuk w roku. Nazwę „ananas” zawdzięczamy indyjskiemu słowu „nana”, które oznacza „zapach” Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, ale kto wie, że odkrył on także (dla Europejczyków) ananasa.

Stało się to w 1493 roku na wyspie Gwadelupa, gdzie ananas rósł dziko nad rzekami oraz był hodowany przez tubylców. Z czasem Portugalczycy przenieśli uprawę ananasa do Indii, Afryki Południowej, na Jawę i Filipiny, a już w XVII w. ananas był hodowany we wszystkich tropikalnych krajach.

Ananas – Uprawa

Owoc egzotyczny , uprawiany w Brazylii, Meksyku na Hawajach i Filipinach. Rośnie naturalnie w Ameryce Południowej.

Witaminy

Zawiera w 100 gramach: witaminę B1; 0,08 mg; B2: 0,05 mg; B6: 0,112 mg; C: 20 mg; E: 0,02 mg; Karoten: 0,01 mg oraz minerały: Sód: 2,1 mg; Potas: 170,0 mg; Magnez: 12,0 mg; Wapń 13,0 mg; Fosfor: 8,0 mg; Żelazo: 0,4 mg; Jod: 0,2 mg.
Duży plaster ananasa zawiera 30 mg witaminy C – czyli prawie połowę zalecanej dziennej dawki – a także witaminy A, B, PP oraz miedź, mangan, cynk, żelazo, sód, fosfor, magnez, potas, wapń, kwas foliowy i bromelinę – enzym rozkładający białko i ułatwiający trawienie.

Zdrowie i Cera

Zaleca się go osobom cierpiącym na niestrawność i słabe wydzielanie soków trawiennych:

  • Poprawia funkcjonowanie nerek, pracę wątroby i naczyń wieńcowych;
  • Działa przeciwzapalne;
  • Likwiduje obrzęki;
  • Bromelina zmniejsza obrzęki, siniaki, skraca czas wyleczenia urazu;
  • Zmniejsza ból po zabiegu;
  • Zwiększa odporność na urazy.

Uwaga:
Niestety mogą wystąpić skutki uboczne, może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami, dlatego jej stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z wysokim ciśnieniem, nadkwasotą, chorobami wątroby i nerek, wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz kobiety w ciąży.
Porcja surowego ananasa zawiera 30 kalorii w 100 gramach.

autor.n.podst.dost.mat. K.G.